Wednesday, June 29, 2022

Si po ‘tkurret’ Deti i Vdekur i Jordanisë?


Në bregun e Detit të Vdekur, komediani jordanez, Nabil Sawalha hyn me hapa deri në gjoks në ujë, me gjithë besimin e një mjellme në një liqen.

“Uji këtu të do, të përqafon”, thotë ai ndërsa lejon detin të nxjerrë të gjithë trupin e tij në sipërfaqe.

Dramaturgu, regjisori dhe aktori mori ditën për të udhëtuar nga shtëpia e tij në Aman deri në pikën më të ulët të sipërfaqes së planetit për të përjetuar ujërat e pasura me minerale të vendosura midis Jordanisë dhe Izraelit.

Nabil Sawalha

“Askund në botë nuk mund të ulesh mbi ujë dhe të ndihesh i relaksuar dhe i lumtur”, thotë Sawalha ndërsa shijon zhytjen e tij, raporton CNN, përcjell Telegrafi.

Deti i Vdekur është një nga zonat më të kripur të ujit në planet, me rreth 34 për qind kripësi. Emri i tij në hebraisht përkthehet si Deti i Kripur.

Por Deti i Vdekur po vdes, ujërat e tij po zhduken me një nivel alarmant. Çdo vit që kalon, mundësia për të shijuar një vizitë në brigjet e saj vazhdon të largohet.

Sipas grupit mjedisor EcoPeace në Lindjen e Mesme, niveli i ujit bie rreth një metër në vit.

“Është e trishtueshme, shumë e trishtueshme”, thotë Sawalha, duke ankuar se sa ndjeshëm niveli i ujit ka rënë në 15 vjetët e fundit.

Një pamje e bregdetit aktual të Detit të Vdekur tregon se ku nivelet e ujit kanë rënë me kalimin e viteve.

Deti i Vdekur ushqehet nga burime natyrore, kryesisht nga lumi Jordan dhe pellgu i tij, por disa nga ato ku deti mbështetet ose janë bllokuar ose janë devijuar.

Ndërkohë mineralet e Detit të Vdekur, të çmuara shumë për vetitë terapeutike, po nxirren, duke kontribuar më tej në tkurrjen e detit.

Numri i vizitorëve në Jordani ka rënë ndjeshëm vitet e fundit

Jo ndryshe nga Deti i Vdekur, numri i turistëve në Jordani ishte tharë në dekadën e fundit para se pothuajse të avullohej gjatë pandemisë Covid.

Në vitin 2020, të ardhurat nga turizmi ranë në 1.4 miliardë dollarë, një rënie prej 76 për qind në krahasim me vitin e kaluar, sipas Organizatës Botërore të Turizmit të OKB-së.

Rënia e papritur ishte një goditje e madhe për Jordaninë, e cila ishte përpjekur të kthente një rënie, e cila, sipas Bankës Botërore, pa numrin e turistëve të rënë nga 8 milionë në vitin 2010 në 4.24 milionë në 2016.

Në përpjekjen e tij të fundit për të rifituar vizitorët, Bordi i Turizmit i Jordanisë ka nisur një fushatë të re, duke e quajtur veten “Mbretëria e Kohës”, raporton CNN, transmeton Telegrafi.

Nayef Al-Fayez, ministri i turizmit i Jordanisë, thotë se vendi i tij është në rrugën e kthimit të pushimeve

Ministri i turizmit i vendit, Nayef Al-Fayez, përdori ngjarjen e fundit tregtare të Tregut Botëror të Udhëtimit në Londër për të nxitur shtytjen e Jordanisë për më shumë vizitorë.

“Jordania është rikthyer, gati të zbulojë markën e saj të re turistike, si një pasqyrim autentik i një destinacioni i cili, brenda një toke që mund të përshkohet me makinë në më pak se një ditë, bashkon një kolazh marramendës të diversitetit gjeologjik dhe natyror, pasurisë historike, një traditë shpirtërore dhe besimi, dhe një kulturë bashkëkohore arabe e çiltërsisë dhe mikpritjes së ngrohtë që mirëpret të gjithë për kohën e lirë, biznesin dhe shërimin”, u tha ai përfaqësuesve të industrisë.

Shkretëtira e ‘botës tjetër’ e Jordanisë Wadi Rum ka qenë sfondi i disa filmave të Hollivudit me buxhet të madh

Nuk ka dyshim se peizazhet epike dhe vendet arkeologjike të Jordanisë janë një tërheqje kryesore turistike. Në fakt, ato përdoren rregullisht nga prodhuesit e filmave nga Amani në Hollywood si sfonde të botës tjetër.

Së fundmi, filmi i suksesshëm i fantashkencës me rërë “Dune” u filmua në shkretëtirën Wadi Rum të Jordanisë. Filma të tillë si adaptimi live-action i “Aladdin” të Disney dhe “Star Wars: Rogue One” u xhiruan gjithashtu në një vend në rrafshinat e shkretëtirës në jug të vendit.

Princi Ali Bin Al Hussein, gjysmëvëllai i mbretit Abdullah II, është kryetar i Komisionit Mbretëror të Filmit të Jordanisë. Midis shumë funksioneve, ai është përgjegjës për tërheqjen e studiove me emra të mëdhenj në Jordani — si dhe nxitjen e talenteve dhe përvojës vendase.

“Është e rëndësishme që ne po zhvillojmë industrinë tonë të filmit dhe kjo sjell përfitime reale për njerëzit. Nuk ka të bëjë me marrjen e mbështetjes apo parave në qeveri. Ka të bëjë me njerëzit që punojnë në terren, të gjithë komunitetet lokale përfitojnë nga kjo industri e mrekullueshme”, thotë Aliu.

“Është një vend i bukur. Njerëzit duan të shohin, duan të vizualizojnë, duan të kuptojnë se çfarë po ndodh”. /Telegrafi/

Lajmet e fundit