Sunday, July 3, 2022

Parashikim, analizë, statistika dhe formacionet e mundshme: Chelsea – Arsenal


Chelsea dhe Arsenali do të takohen sot (e mërkurë) për të zhvilluar derbin që luhet në kuadër të javës së 32-të në Ligën Premier.

Ndeshja që fillon në ora 20:45, do të zhvillohet në stadiumin “Stamford Bridge”, me The Blues që cilësohen si favoritë.

Për këtë takim, Thomas Tuchel do të jetë pa Mateo Kovacic, Ben Chilwell dhe Callum Hudson-Odoi që janë të lënduar, ndërsa dyshime ka te Ross Barkley.

Foto: WhoScored/Prsc

Në anën tjetër, Arsenali nuk mund të llogarisë në Thomas Partyen e Kieran Tierneyn që janë po ashtu të lënduar, ndërsa dyshimet janë te Alexandre Lacazette dhe te Takehiro Tomiyasu.

Analizë

Chelsea

Ross Barkley është një dyshim për shkak të një infektimit, megjithëse nuk do të kishte gjasa të paraqitet gjithsesi.

Mateo Kovacic pësoi një lëndim në kyçin e këmbës në pjesën e parë të fitores 2-0 të Chelsea në FA Cup ndaj Crystal Palace dhe nuk ka gjasa të rrezikohet, me kroatin që iu bashkua Ben Chilëell dhe Callum Hudson-Odoi në listën e lëndimeve.

Ruben Loftus-Cheek shënoi në Wembley të dielën dhe mund të shpërblehet me një fillim këtu.

Arsenal

Mikel Arteta do të shpresojë të ketë Alexandre Lacazetten në dispozicion për përzgjedhje pasi francezi humbi udhëtimin në Southampton pasi u testua pozitiv për COVID-19 për herë të dytë këtë sezon.

Eddie Nketiah drejtoi sulmin për Gunners në St. Mary’s, por ai mund të largohet nga formacioni startuese, duke i lënë vendinEmile Smith Roëe, me Gabriel Martinelli që mund të drejtojë sulmin.

Thomas Partey dhe Kieran Tierney nuk luajnë, ndërsa Takehiro Tomiyasu po i afrohet rikthimit në fitnes.

Statistika

Chelsea ka fituar 6 nga 7 ndeshjet e fundit (Ligën Premier).

Arsenali ka humbur si në pjesën e parë ashtu edhe në atë të plotë në 3 ndeshjet e fundit (Ligën Premier).

Chelsea ka mbajtur portën e paprekur në 5 nga 7 ndeshjet e fundit (Ligën Premier).

Arsenali ka humbur 3 ndeshjet e fundit (Ligën Premier).

Parashikim

Chelsea pritet të fitojë me rezultat minimal ndaj Arsenalit.

Formacionet e mundshme

Chelsea: Mendy, Azpilicueta, Silva, Rudiger, Alonso, Kante, Loftus-Cheek, James, Mount, Havertz, Werner.

Arsenal: Ramsadale, Tavares, Magalhaes, White, Soares, Xhaka, Lokonga, Saka, Roëe, Odegaard, Martinelli. /Telegrafi/

Foto: WhoScored/Prsc

Lajmet e fundit