Sunday, June 26, 2022

Ndahen çmimet BAFTA 2022 – “The power of the dog” fiton çmimin kryesor


Të dielën është mbajtur mbrëmja më e madhe e ndarjes së çmimeve britanike të industrisë së filmit.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve BAFTA 2022 u mbajt në “Royal Albert Hall” të Londrës. Më në fund sivjet u kthye në një shfaqje me prezencë skenike, pasi u mbajt virtualisht në vitin 2021 për shkak të pandemisë, shkruan CNN.

Filmi i zhanrit dramë “The Power of the Dog”, me regji të Jane Campion, fitoi çmimin kryesor si filmi më i mirë.

Filmi fantastiko-shkencor “Dune”, ishte filmi më i shpërblyer gjatë mbrëmjes me gjithsej pesë çmime.

Më poshtë është lista e plotë e fituesve në BAFTA 2022:

FILMI MË I MIRË
Benedict Cumberbatch in ‘The Power of the Dog.’
“Belfast”
“Don’t Look Up”
“Dune”
“Licorice Pizza”
“The Power of the Dog” 

FILMI MË I MIRË BRITANIK
“After Love”
“Ali & Ava”
“Belfast” 
“Boiling Point”
“Cyrano”
“Everybody’s Talking About Jamie”
“House of Gucci”
“Last Night in Soho”
“No Time to Die”
“Passing”

SKENARISTI, REGJISORI OSE SKENARISTI MË I MIRË BRITANIK
“After Love” — Aleem Khan (skenarist/regjisor)
“Boiling Point” — James Cummings (skenarist, Hester Ruoff (producent) *gjithashtu shkruar nga Philip Barantini dhe produksionit nga Bart Ruspoli
“The Harder They Fall” — Jeymes Samuel (skenarist/regjisor) *gjithashtu shkruar nga Boaz Yakin 
“Keyboard Fantasies” — Posy Dixon (skenarist/regjisor), Liv Proctor (producent)
“Passing” — Rebecca Hall (skenarist/regjisor)

FILMI MË I MIRË NË GJUHË TË HUAJ
“Drive My Car” 
“The Hand of God”
“Parallel Mothers”
“Petite Maman”
“The Worst Person in the World”

DOKUMENTARI MË I MIRË
Sly Stone performs at the Harlem Cultural Festival in 1969, featured in the documentary ‘Summer of Soul.’
“Becoming Cousteau”
“Cow”
“Flee”
“The Rescue”
“Summer of Soul” 

FILMI MË I MIRË I ANIMUAR
“Encanto” 
“Flee”
“Luca”
“The Mitchells Vs the Machines”

REGJISORI MË I MIRË
“After Love” — Aleem Khan
“Drive My Car” — Ryûsuke Hamaguchi
“Happening” — Audrey Diwan
“Licorice Pizza” — Paul Thomas Anderson
“The Power of the Dog” — Jane Campion 
“Titane” — Julia Ducournau

SKENARI MË I MIRË ORIGJINAL
“Being the Ricardos”
“Belfast”
“Don’t Look Up”
“King Richard”
“Licorice Pizza” 

SKENARI MË I MIRË I PËRSHTATUR
“CODA” 
“Drive My Car”
“Dune”
“The Lost Daughter”
“The Power of the Dog”

AKTORJA MË E MIRË
Lady Gaga — “House of Gucci”
Alana Haim — “Licorice Pizza”
Emilia Jones — “Coda”
Renate Reinsve — “The Worst Person in the World”
Joanna Scanlan — “After Love” 
Tessa Thompson — “Passing”

AKTORI MË I MIRË
Adeel Akhtar — “Ali & Ava”
Mahershala Ali — “Swan Song”
Benedict Cumberbatch — “The Power of the Dog”
Leonardo DiCaprio — “Don’t Look Up”
Stephen Graham — “Boiling Point”
Will Smith — “King Richard” 

AKTORJA MË E MIRË NË ROL DYTËSOR
Caitríona Balfe — “Belfast”
Jessie Buckley — “The Lost Daughter”
Ariana Debose — “West Side Story” 
Ann Dowd — “Mass”
Aunjanue Ellis — “King Richard”
Ruth Negga — “Passing”

AKTORI MË I MIRË NË ROL DYTËSOR
Mike Faist — “West Side Story”
Ciarán Hinds — “Belfast”
Troy Kotsur — “Coda”
Woody Norman — “C’mon C’mon”
Jesse Plemons — “The Power of the Dog”
Kodi Smit-McPhee — “The Power of the Dog”

KOLONA ZANORE MË E MIRË
“Being the Ricardos”
“Don’t Look Up”
“Dune” 
“The French Dispatch”
“The Power of the Dog”

KASTI I AKTORËVE MË I MIRË
“Boiling Point”
“Dune”
“The Hand of God”
“King Richard”
“West Side Story” 

KINEMATOGRAFIA MË E MIRË
“Dune” 
“Nightmare Alley”
“No Time to Die”
“The Power of the Dog”
“The Tragedy of Macbeth”

REGJIA MË E MIRË
“No Time to Die” 
“Belfast”
“Dune”
“Licorice Pizza”
“Summer of Soul”

PRODUKTI MË I MIRË I DIZAJNIT
“Cyrano”
“Dune”
“The French Dispatch”
“Nightmare Alley”
“West Side Story”

KOSTUMOGRAFIA MË E MIRË
“Cruella”
“Cyrano”
“Dune”
“The French Dispatch”
“Nightmare Alley”

MAKIJAZHI DHE FLOKËT MË TË MIRA
“Cruella”
“Cyrano”
“Dune”
“The Eyes of Tammy Faye”
“House of Gucci”. /Telegrafi/

Lajmet e fundit