Sunday, July 3, 2022

Montes: Do të vë bast gjithçka që Perez ka nënshkruar me Mbappen dhe Haalandin


Historia e Florentino Perez dhe Real Madridit nisi në vitin 2000, kur ai fitoi presidencën falë nënshkrimit të Luis Figo nga Barcelona.

Për ta larguar yllin portugez nga rivalët e tyre të përparuar, u lidh një kontratë civile midis Florentinos, i cili ishte kandidat për president në atë kohë, dhe vetë Figos, e cila përfshinte një tarifë dënimi prej 30 milionë eurosh.

Kjo ishte shifra që presidenti i ardhshëm premtoi publikisht se do ta paguante nëse nuk do të arrinte të nënshkruante me yllin e Barcelonës, i cili nga ana e tij do të duhej ta paguante nëse ai tërhiqej dhe përfundonte të qëndronte në Camp Nou.

Pse guxoi Florentino ta bënte këtë? Ai e bëri këtë sepse tarifa e madhe e kompensimit të rënë dakord në marrëveshje në thelb e detyroi Figon të transferohej në klub.

Në këtë proces është përfshirë Vicente Montes, një avokat, ekspert ndërkombëtar në të drejtën sportive, i cili ka folur për gazetën Marca për situatat aktuale në lidhje me Kylian Mbappe dhe Erling Haaland.

A mund të nënshkruajë Real Madridi me Mbappen dhe Haalandin?

Montes ka përvojë pune me Florentino Perez dhe ai beson se presidenti i Real Madridit tashmë ka rënë dakord për të nënshkruar me Mbappen dhe Haalandin.

“Unë do të vë bast gjithçka që ai ka nënshkruar Mbappe tashmë”, ka thënë fillimisht Montes.

“Haaland duket se do të ishte më i mirë në dy sezone, ose kështu thonë thashethemet, por po mendoj se do ta nënshkruajë”.

“E di që Manchester City dëshiron numrin 9 pas dështimit me Harry Kane në 2021, dhe ata duken shumë të fortë financiarisht për të mposhtur Real Madridin në këtë garë”, përfundoi Montes. /Telegrafi/

Lajmet e fundit