Saturday, November 27, 2021

Kush është Sunil Chhetri, golashënuesi indian që po konkurron me Leo Messin dhe Cristiano Ronaldon

Të dielën, sulmuesi i Indisë, Sunil Chhetri, 37 vjeçar, bëri histori duke barazuar numrin e golave ​​të Peles dhe tani është prapa Lionel Messit dhe Cristiano Ronaldos, në listën e golashënuesve më të mirë me kombëtare që janë ende aktivë.

Chhetri, shënoi dy herë kundër Nepal, duke e arritur numrin e 77 golave për Indinë, duke barazuar nivelin me Pelen dhe Ali Mabkhout (ende aktiv), në listën e të gjitha kohërave.

Përpara Chhetri dhe Mabkhout janë Messi (80 gola) dhe Ronaldo (112 gola).

Messi kohët e fundit u bë golashënuesi më i mirë i Amerikës së Jugut i të të gjitha kohërave, por Chhetri është vetëm tre gola prapa dhe mund të ëndërrojë ta kalojë atë.

Megjithatë, Chhetri dhe Mabkhout kanë shumë punë që të arrijnë më të mirin e të gjitha kohërave në Azi, pasi ai nder i takon iranianit Ali Daei, i cili me 109 gola është i dyti në listën e përgjithshme të të gjitha kohërave dhe Ronaldo e kaloi vetëm këtë vit.

Chhetri, i cili aktualisht luan për Bengaluru në Superligën Indiane, e ka kaluar pjesën më të madhe të karrierës së tij në vendin e tij.

Lajmet e fundit

Pasuria neto e Conor McGregor në vitin 2021: Sa fitoi irlandezi nga shitja e Proper 12 Irish Whisky?

Nuk është për t’u habitur që Conor McGregor po e rrit pasurinë e tij neto pasi u bë i famshëm në UFC. McGregor nuk...

Tchouameni, ylli i fundit nga fabrika e Monacos: Klubi pret të mbush sërish arkat, siç ka bërë shpesh në 10 vitet e fundit

Monaco po bëhet gati të zgjerojë arkën e tyre edhe me një shitjet një ylli tjetër të ri, pasi bëhet fjalë për 21-vjeçarin,...
MARKETING I PAGUAR POLITIK