Sunday, December 5, 2021

Kush është antishqiptari Aleksandar Pandov, njeriu i afërt i Danella Arsovskës?


Në një foto të postuar në profilin e saj, kandidatja për kryetare të Qytetit të Shkupit, Danella Arsovska shfaqet në krahët e ndoshta antishqipëtarit më të madh në vend, Aleksandar Pandov, shkruan opinionshqip.live

Kush është Aleksandar Pandov? 

Në protestat antishqiptare në vitin 2017 ku mbështetësit e VMRO-DPMNE-së brohorisnin këngë antishqipëtare për “Maqedoninë e pastër”, ndërsa Aleksandar Pandov në TV Nova thoshte se nuk kishte shqiptarë që ja don të mirën e Maqedonisë: “Unë mendoj se në Maqedoni , shumica e njerëzve kanë filluar ngadalë të humbasin shpresën se ka shqiptarë në Maqedoni, ose jashtë Maqedonisë, që ja dëshiron të mirën Maqedonisë.”

Përndryshe Aleksandar Pandov në vitin 1997 mori pjesë në protestat studentore kundër mësimit të gjuhës shqipe në Fakultetin Pedagogjik në Shkup dhe në vitin 2001 si anëtar i parlamentit të VMRO-DPMNE-së veshi uniformën e armatës për të luftuar UÇK-në.

Pandov gjithashtu është kundërahtar i zëshëm i “Marrëveshjes së Ohrit”. Ai më pas si përfaqësues i GDOM-it përhapte paranojë kundër federalizimit dhe kantonizimit të Maqedonisë. Më vonë, si pjesë e lëvizjes “Maqedonia e Përbashkët”, Pandov përhapte paranojë kundër “Platformës së Tiranës”, por ishte edhe kundër ligjit për gjuhët dhe futjes së dygjuhësisë nëpër institucione. Periudhën e fundit Pandov shoërndante edhe mesazhe antishqiptare kundër regjistrimit. Sipas Pandov, regjistrimi i popullsisë në Maqedoni u shndërrua në një “luftë për të regjistruar çdo shqiptar jashtë vendit”.

Duke marrë parasysh idhjet e afërta të Danella Arsovskës me Pandov-in, shtrohet pyetja a janë afërsitë e saja me partitë shqipëtare të sinqerta ose fytyra e vërtetë e saj do të shfaqet pasiqë ti mer votat e shqipëtarëve?

Burimi: opinionshqip.live

 

Lajmet e fundit

Bilall Kasami si Menduh Thaçi, përjashton bashkëpartiakët e tij

Pas ngjarjes së fundit e cila ndodhi në Kuvend, ku Kastriot Rexhepi nuk doli PRO politikave ruse për ta rrëzuar Qeverinë, kanë reaguar...

Ahmeti: Miqësia me ShBA dhe BE, nuk ka alternativë!

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti është deklaruar pasi zhvillimeve të sotme në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut ku dështoi votimi i mosbesimit të...
MARKETING I PAGUAR POLITIK