Tuesday, June 28, 2022

Klopp e di se çfarë do të ndodhë me Keitan


Jurgen Klopp ka ofruar një sugjerim për të ardhmen e lojtarit që ai bëri nënshkrimin më të madh në historinë e tij si trajner. Strategu i Liverpoolit beson se Naby Keita ka një “të ardhme të ndritur”, pasi më në fund u shfaq për të zgjidhur çështjet e lëndimeve që i kanë dëmtuar kohën e tij në Anfield.

Kur mesfushori ra dakord të nënshkruante për Reds në vitin 2017, tarifa prej afro 60 milionë euro ishte rekordi i të gjitha kohërave të klubit të Liverpoolit në atë kohë, dhe më shumë që gjermani kishte paguar për një lojtar në atë moment. Por, tani pothuajse katër vjet më vonë, nuk ka ende asnjë shenjë të një kontrate të re për ndërkombëtarin e Guineas, edhe pse marrëveshja e tij aktuale vlen vetëm deri në verën e vitit 2023.

Kjo do të thotë se ai është i lirë të flasë me çdo klub jashtë shtetit në vetëm tetë muaj. Dhe nëse nuk arrihet marrëveshje, atëherë kjo sugjeron që Liverpool do të kërkojë të shesë atë këtë verë.

Keita sapo ka mbushur 27 vjeç, dhe më në fund ka treguar pamjet e formës që e shtyu Liverpoolin ta bënte atë lojtarin më të shtrenjtë në historinë e tyre në atë kohë në vitin 2017.

Nëse klubi nuk e rinovon marrëveshjen e tij, atëherë e vetmja mënyrë që ata mund të marrin një kthim të konsiderueshëm në atë tarifë prej 50 milionë euro është nëse përpiqen ta largojnë atë këtë verë. Klopp sugjeroi se mesfushori ka luftuar me aftësinë e tij për të qëndruar në formë dhe tha se nuk i pëlqente të fliste për përmirësimin e ndeshjeve dhe formës së tij, vetëm në rast se “Dikush më thotë ‘Naby nuk mund të luajë’”.

Dhe trajneri la të kuptohet se problemet e qëndrueshmërisë kanë qenë në thelb të problemeve të Keitas, gjë që sugjeron se klubi është ende i shqetësuar për rekordin e tij të lojës. Në katër vjet, ai ka bërë vetëm 70 paraqitje në Ligën Premier, me shumë nga bankina.

Dhe Klopp tha: “Kur Naby ishte në formë dhe Naby mund të merrte një ritëm, ai ishte gjithmonë shumë i mirë, për fat të keq ai nuk mund të merrte aq ritëm sa donte dhe siç dëshironim ne në të kaluarën. Ndoshta kjo ka mbaruar tani. Shpresojmë që e ardhmja të jetë e ndritshme për të, ai është një lojtar i madh”.

“Një vit më parë, Keita dhe Thiago ishin dy mesfushorët më të mirë në Bundesligë me një distancë. Pra, të merrja fillimisht Nabyn dhe më pas Thiagon, ishte padyshim një ide e mirë”.

Megjithatë, ‘ndoshta’, tregon se trajneri nuk është plotësisht i bindur se Keita i ka kaluar problemet e tij me lëndimet, dhe nëse është kështu, do ta lë Liverpoolin me një vendim të madh në verë.

Forma e tij në muajt e fundit, duke përfshirë një paraqitje të madhe kundër Manchester Cityt në finalen e FA Cup, do të ketë alarmuar klubet e tjera dhe do të përmirësojë perspektivën për të marrë një kthim të mirë në shpenzimet e tyre.

Dhe Reds janë tani një klub, ekspertiza e të cilit në analizën e transferimeve u lejon atyre të identifikojnë tendencat e lojtarëve, duke përfshirë aftësinë e tyre për të qëndruar në formë. Klopp kishte Gini Wijnaldum i cili nuk humbi kurrë një lojë dhe do të shpresonte të gjente dikë të ngjashëm për të ankoruar mesfushën e tij, me James Milnerin që i vjen fundi i kohës së tij në Anfield dhe kapitenin Jordan Henderson tani në të 30-at.

Ai ka qenë një admirues i Jude Bellinghamit të Dortmundit për një kohë të gjatë, dhe nëse ai do të jetë i disponueshëm gjatë verës, atëherë Liverpool ka të ngjarë të jetë i gatshëm për yllin anglez.

Megjithatë, Keitas po i mbaron koha për t’i dëshmuar Kloppit se ai mund të luajë vazhdimisht dhe kjo sugjeron që një lëvizje mund të ndodhë në verë. /Telegrafi/

Lajmet e fundit