Sunday, June 26, 2022

Jahti 146-metërsh që ka fushë tenisi, kinema dhe hapësirë për 46 anije peshkimi


Një super-jaht 146 metra që ka një fushë tenisi, ka filluar lundrimin pas më shumë se tre viteve punime.

Kjo anije unike që u pagëzua me emrin “OK”, filloi “jetën” si anije transportuese në Japoni gjatë vitit 1982, por me kalimin e viteve u shndërrua në një jaht që tashmë përdoret në Turqi, transmeton Telegrafi.

Eksperti i dizajnit të eksterierit Timur Bozca që në vitin 2015 pati fituar çmimin “Dizajneri i ri i vitit”, tha se “OK” mundet deri në 70 për qind të zhytet në ujë.

Anija e përshkruar si një ishull i pazbuluar, ka një “dhomë” të veçantë për parkimin e 46 anijeve të peshkimit dhe një aeroplani.

Për të pasur një anije të tillë duhet shpenzuar 40 milionë dollarë. Gjithashtu kjo anije ka kinema dhe dhoma të mjaftueshme për të akomoduar 20 mysafirë. /Telegrafi/

Lajmet e fundit

Magjike, ky është shteti që ka një plazh me rërë në formë ylli – Indeksonline.net

Ka shumë mrekulli në botë që kur i shohim është e pamundur të besojmë se janë të vërteta. E njëjta gjë vlen edhe...

Njeriu që mbante çantën me kodin bërthamor të Putinit goditet me plumb në kokë – Indeksonline.net

Ish-koloneli rus, Vadim Zimin (53) është gjetur në banesën e tij pak ditë më parë i qëlluar me një plumb në kokë. Zimin...