Sunday, June 26, 2022

Foshnja në Indi u lind me dy koka, tre krahë dhe dy zemra


Një foshnje e lindur me dy koka, tre krahë dhe dy zemra ka tronditur mjekët në Indi.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Shaheen Khan dhe bashkëshorti i saj, Sohail, prisnin binjakë plotësisht të formuar, por u tronditën kur ajo solli në jetë një fëmijë me dy koka më 28 mars në Ratlan, në shtetin indian të Madhya Pradesh.

Ky çrregullim njihet si parapagus dicefalik – ky dy foshnja bashkohen nga një bust – shpesh rezulton në një lindje të vdekur.

Por binjakët e lidhur mrekullisht kanë mbijetuar deri më tani dhe janë shtruar në një spital në qytetin e afërt të Indore për t’u monitoruar nga mjekët.

Shaheen mbetet në spitalin e qarkut në Ratlam.

“Këto lloj rastesh janë të rralla dhe gjendja e foshnjave mbetet e pasigurt, sidomos në ditët e para”, tha një nga mjekët me emrin Lahoti. /Telegrafi/

Lajmet e fundit