Monday, November 29, 2021

Është tri ditë larg ekzekutimit me vdekje, Kim Kardashian po avokon fuqishëm për ta falur të dënuarin për vrasje në vitin 1999


Kim Kardashian i ka kërkuar guvernatorit të Oklahomas, Kevin Stitt, t’i kursejë jetën të dënuarit me vdekje Julius Jones, i cili do të ekzekutohet pas tre ditësh, pasi guvernatori refuzoi të takohej me nënën e tij.

Jones, 41 vjeç, është planifikuar të ekzekutohet të enjten për vrasjen me armë zjarri të biznesmenit Edmond Paul Howell në vitin 1999 gjatë një grabitjeje makinash, shkruan DailyMail.

Jones pohon se ai është i pafajshëm dhe pretendon se ai u inkuadrua nga vrasësi aktual, Christopher Jordan, një shok i shkollës së mesme dhe i bashkëpandehur që dëshmoi kundër Jones dhe u lirua nga burgu pas 15 vjetësh.

Kardashian, e cila ka qenë një avokate e hapur e reformës së drejtësisë penale në vitet e fundit, tha se të gjithë janë duke pritur me ankth për një vendim nga guvernatori Stitt.

Bordi i faljes dhe lirimit me kusht i shtetit votoi 3-1 për të rekomanduar që Stitt t’i jepte mëshirë Jones dhe ta ndryshonte dënimin e tij me burgim të përjetshëm.

Por ora po shkon përpara ekzekutimit të planifikuar dhe nëna e tij Madeline Davis-Jones, së bashku me mbështetësit e tjerë, vizituan Kapitolin e shtetit të hënën me shpresën për të takuar guvernatorin republikan për t’u lutur për faljen e djalit të saj.

Por Shefi i Komunikimeve të Stitt, Charlie Hannema tha se guvernatori nuk ishte në gjendje t’i takonte ata dhe i kërkoi Davis-Jones, i cili i kishte shkruar një letër me shkrim dore Stitt, të plotësonte një formular për vizitorët.

Hannema, me duart në xhepa, i tha familjes: “Kemi marrë letrën tuaj, guvernatori do ta marrë [letrën] në konsideratë. Ne kemi një proces, nuk do të takohemi”.

Një person me familjen Jones pyeti më pas: “A po thoni se ai po refuzon të takohet?”.

Më pas zëdhënësi u largua dhe mbylli derën.

Pas refuzimit të guvernatorit për t’u takuar me familjen, Kardashian shkroi në Twitter: “Kjo është makineria e ftohtë e dënimit me vdekje”.

“Një njeri i pafajshëm mund të dënohet me vdekje. Zemra ime thyhet për Julius dhe shumë të tjerë që kanë pësuar një dështim kaq tragjik të drejtësisë”, shtoi ajo.

“Të gjithë jemi duke pritur me ankth një vendim nga guvernatori Stitt. Ai mund të zgjedhë të pranojë rekomandimin për herë të dytë nga Bordi i Lirimit me Kusht për t’i dhënë Julius mëshirë/jetë me mundësinë e lirimit me kusht ose ta ekzekutojë të enjten më 18 nëntor”, shkroi Kim.

Julius, familja e tij dhe të gjithë në ekipin e tij ende shpresojnë se Stitt do të bëjë gjënë e duhur.

Nëna e Jones, e cila tani ka marrë një ftesë për ekzekutimin e djalit të saj, tha se ajo dhe familja e saj do të vazhdojnë të luten pasi Stitt refuzoi t’i takonte.

Davis-Jones i tha KOCO News: “Zoti e solli djalin tim të bukur dhe të mrekullueshëm këtu dhe është përgjegjësia e tij të marrë djalin tim. Dhe unë jam duke besuar në Zot dhe duke besuar në drejtësi”.

Një mik i familjes së Jones, Jimmy Lawson, tha se ata janë të zhgënjyer që nuk arritën të takoheshin me Stitt – por tha se do të dilnin me një Plan B.

Lawson i tha Oklahoma News 4: “Unë mendoj se Mama Jones donte një mundësi për t’i bërë të ditur guvernatorit se djali i saj është i pafajshëm dhe të jepte disa detaje që ai nuk i kishte dëgjuar kurrë më parë”.

“Ne do të shfrytëzojmë këtë mundësi për t’u mbledhur përsëri me ekipin tonë dhe më pas do të dalim me Planin tonë B”.

Prokurorët e shtetit dhe të qarkut kanë thënë se provat kundër Jones janë dërrmuese.

Transkriptet e gjyqit tregojnë se dëshmitarët identifikuan Jones si sulmuesin dhe e vendosën atë me automjetin e vjedhur të Howell. Hetuesit gjetën gjithashtu armën e vrasjes dhe një provë me ADN-në e Jones në një hapësirë papafingo mbi dhomën e tij të gjumit.

Jones pretendon se arma e vrasjes ishte vendosur aty nga vrasësi aktual, i cili vizitoi shtëpinë e Jones pasi u qëllua Howell.

Kardashian detajoi se çfarë po përballet Jones përpara ekzekutimit të tij të planifikuar të enjten.

“Dua të ndaj me ju se si është procesi i ekzekutimit në Oklahoma”, ka shkruar Kardashian. “#JuliusJones ka qenë në kohën e vdekjes për më shumë se 2 javë. Në përgatitje për ekzekutimin e tij më 18 nëntor, ai është i vetëm në qelinë e tij të burgut vetëm disa metra larg dhomës së xhelatit”.

Kardashian vuri në dukje se si Jones “është kontrolluar nga zhveshja, radiografia dhe ka lëshuar një grup të ri rrobash, këpucësh, dyshekësh dhe krevatesh” dhe “po monitorohet nga afër nga stafi”, si “çdo vakt që ka dhe çdo lëng që konsumon” është i regjistruar.

Kardashian tha se Jones ka ‘caktuar se kush do të marrë eshtrat e tij’ dhe ‘pronën e tij personale’ pas ekzekutimit të tij, duke shtuar se ‘organet e tij nuk janë të pranueshme për dhurim’ sipas ligjit të shtetit.

Kardashian tha se zyrtarët në Oklahoma janë “aq të prirur për hakmarrje sa që do të bëjnë çdo përpjekje për të siguruar që të arrijnë të vrasin Julius – duke përfshirë ringjalljen e tij nëse ndodh që të kalojë në arrest kardiak përpara ekzekutimit”.

Foto: Kim Kardashian/Instagram

Ajo vuri në dukje se në orën 21:00. Një ditë para ekzekutimit të tij, privilegjet e telefonit të Jones do të ndërpriten dhe ai do të marrë vaktin e tij të fundit.

“Ai do të kontrollohet çdo 15 minuta për katër orët e fundit të jetës së tij. Pastaj, ai do të dënohet me vdekje”, shtoi ajo.

Zëdhënësi i Stitt, Charlie Hannema nuk iu përgjigj pyetjeve nëse guvernatori planifikoi të takohej me mbështetësit e Jones, por avokatët e Jones kanë thënë se janë takuar me Stitt javën e kaluar.

“Guvernatori e merr seriozisht rolin e tij në këtë proces dhe po shqyrton me kujdes rekomandimin e Bordit të Faljes dhe Lirimit me Kusht, siç bën në të gjitha rastet”, tha Hannema në një deklaratë.

Foto: Kim Kardashian/Instagram

Guvernatori është takuar gjithashtu me familjen Howell, të cilët thotë se Jones është njeriu përgjegjës për vrasjen.

“Ne ndihemi të sigurt se Guvernatori Stitt sheh propagandën e kaluar të Jones dhe sheh se kush është në të vërtetë Julius Jones”, tha vëllai i Paul Howell, Brian pas seancës së mëshirës së Jones. “Faktet janë dhe gjithmonë dërrmuese tregojnë për fajin e tij”.

Rasti mori vëmendjen kombëtare pasi Viola Davis prodhoi një dokumentar të vitit 2018 të quajtur “The Last Defense” i cili u transmetua në vitin 2018 në ABC.

Përveç Kardashian, lojtarë të shquar të NBA si: Russell Westbrook, Trae Young dhe Blake Griffin u kanë kërkuar zyrtarëve që të zvogëlojnë dënimin në vend të ekzekutimit.

Shteti i Oklahomas i dha fund një moratoriumi gjashtëvjeçar të ekzekutimeve – të shkaktuar nga shqetësimet për metodat e tij – muajin e kaluar. John Marion Grant, 60 vjeç, u konvulsua dhe vjelli teksa po vritej më 28 tetor.

Foto: Kim Kardashian/Instagram

Nuk është ende e qartë pse Grant vjelli, por ekspertët mjekësorë ranë dakord që doza e midazolamit qetësues që Oklahoma dhe shtetet e tjera përdorin në protokollet e tyre të ekzekutimit është masive në krahasim me atë që është standarde në operacione.

Grant ishte personi i parë në Oklahoma që u ekzekutua që nga një seri injeksionesh vdekjeprurëse me të meta në vitet 2014 dhe 2015.

Kardashian ka punuar më parë me autoritetet federale për lirimin e Alice Marie Johnson, e cila u fal nga një dënim i përjetshëm në vitin 2018, që rrjedh nga një dënim i vitit 1996 për akuza jo të dhunshme për drogë. /Telegrafi/

Lajmet e fundit
MARKETING I PAGUAR POLITIK