Tuesday, June 28, 2022

Amerikani dyvjeçar filloi të shfaqte shenja të pubertetit për shkak të një xheli që e shfrytëzonte babai i tij


Sa herë që Erica Brownsell sillte djalin e saj dy vjeçar Barnaby në këndin e lojërave, prindërit e tjerë e pyesnin pse ai ende ushqehej me shishe.

Shumë vunë re se ai dukej më i vjetër, kështu që ai u mbiquajt si Viking ose Samson për shkak të strukturës muskulore. Por Brownsell u shqetësua vetëm kur pa qimet në trupin e djalit të saj.

“E dija që nuk ishte normale. Ai dukej si një djalë 4 ose 5 vjeç dhe më pas filluan të ndodhin ereksione të përhershme”, tha nëna 43-vjeçare.

Djali peshonte 12 kilogramë kur ishte vetëm një vjeç dhe shtonte pak më pak se një kilogram në muaj. Nuk ishte yndyrë, vetëm muskuj, raporton nypost.

Dr. Tony Hulse, një endokrinolog pediatrik në Spitalin e Fëmijëve Everlina në Londër, ishte pak i hutuar kur Brownsell e kontaktoi në muajin mars.

Domethënë, Barnaby kishte po aq testosterone në trup sa një burrë i rritur. Ai gjithashtu kishte densitet eshtëror si fëmijë i moshës 4 vjeç e gjysmë. Ekzaminimet e mëtejshme përjashtuan shkaqet më të zakonshme, si tumoret endokrine apo çrregullimet kongjenitale që prekin gjëndrat mbiveshkore.

“Ishte shumë e frikshme sepse askush nuk e dinte se çfarë po ndodhte”, kujton Brownsell.

Më pas, Dr. Hulse pyeti nënën nëse djali i saj ishte ekspozuar ndaj trajtimit artificial të testosteronit për të rriturit.

Erica kujtoi se burri i saj kishte përdorur disa vite testosterone në formë xheli për shkak të gjendjes komplekse të testikujve me të cilët kishte lindur.

“U tronditëm kur mësuam se xheli që burri im shfrytëzonte çdo ditë mund të kishte shkaktuar probleme te Barnaby”, thotë Erica.

Dr. Benjamin Udoka Nwosu nga Spitali i Fëmijëve Cohen në qytetin e New Yorkut deklaroi se testosteroni në xhel qëndron në lëkurë edhe disa orë pas shfrytëzimit.

“Anëtarët e familjes dhe individë të tjerë që janë në kontakt të ngushtë me pacientin janë në rrezik”, shpjegoi ai, duke shtuar se “testosteroni hyn në gjak edhe kur pacienti vesh rroba”.

“Nëse një person është i ekspozuar ndaj testosteronit për një periudhë të gjatë kohore, ai mund të jetë i dëmshëm. Nivelet e larta janë veçanërisht të rrezikshme për fëmijët, sepse ata mund të arrijnë pubertetin vite përpara bashkëmoshatarëve të tyre. Simptomat përfshijnë puçrrat, qimet në testikuj dhe nën sqetulla dhe organet mbiprodhuese”, vuri në dukje Dr. Nwosu.

Mjeku këshillon njerëzit të përdorin dorëza të disponueshme kur aplikojnë xhelin ndërsa u thotë prindërve të Barnabyt të mos shqetësohen sepse mosha e djalit përfundimisht do të arrijë trupin e tij.

Ai shpjegoi se nivelet e testosteronit të djalit do të ktheheshin në normale tani që babai i tij kishte kaluar në injeksione testosteroni.

Ndryshe, SHBA-ja ka përfshirë një etiketë paralajmëruese që nga viti 2009, pasi Administrata e Ushqimit dhe Barnave regjistroi më shumë se 20 raste të fëmijëve që përjetuan pubertetin në një moshë alarmante të re për shkak të ekspozimit ndaj trajtimit. /Telegrafi/

Lajmet e fundit