Tuesday, June 28, 2022

Aktori Gaspard Ulliel vdes në moshën 37-vjeçare pas një aksidenti me ski në Alpet Franceze


Aktori francez Gaspard Ulliel, i cili luan në serialin e ardhshëm të Marvel, “Moon Knight”, ka vdekur në moshën 37-vjeçare në një aksident me ski.

Ylli, i cili fitoi vëmendjen ndërkombëtare për portretizimin e një të riu të quajtur Hannibal Lecter në “Hannibal Rising”, u shtrua në spital pas aksidentit të së martës në Alpe, shkruan DailyMail.

Babai i një djali, i cili ishte gjithashtu fytyra e aromës së parfumit për meshkuj të Chanel, “Bleu de Chanel”, nuk kishte vënë helmetë mbrojtëse kur u përplas me një skiator tjetër në kryqëzimin e dy shpateve në resortin “Rosiere” në Savoie, Francë.

Ulliel pësoi një traumë të konsiderueshme në kokë dhe u transportua menjëherë me helikopter në një spital në Grenoble ku vdiq sot (e mërkurë) si pasojë e plagëve të marra.

Skiatori i dytë në përplasje nuk pësoi ndonjë lëndim të madh dhe hetuesit malorë thanë se kushtet e motit në atë kohë ishin të mira.

“Kushtet ishin të mira dhe jo të rrezikshme. Kishte të rritur të tjerë që nuk mbanin helmeta në pistë”, u tha hetuesve një dëshmitar i tragjedisë.

Prokurorja e Albertville, Anne Gaches tha se Ulliel vdiq në orën 16:00 të mërkurën, pasi përpjekjet për ta shpëtuar në Spitalin Universitar në Grenoble dështuan.

Zonja Gaches tha në një deklaratë: “Dje, 18 janar 2022, në orën 16:00, në Montvalezan, në zonën e skive të resortit të La Rosière që ndodhet në Masivin Haute Tarentaise, z. Gaspard Ulliel u përplas me një skiator tjetër të quajtur Tetras”.

“Ai sapo ishte degëzuar në të majtë, me sa duket për t’u bashkuar me miqtë e tij që ishin në garën e Gellinotte”.

“Një hetim gjyqësor iu besua menjëherë hetuesve nga CRS (Kompania Republikane e Sigurisë), detashmenti Albertville, nga prokuroria e Albertville”.

“Duket nga dëshmitë e para dhe vëzhgimet e bëra në vend që të dy skiatorët ranë në tokë”, vazhdoi z. Gaches.

“Kur mbërriti ndihma, z. Gaspard Ulliel ishte i palëvizshëm, pa ndjenja në dëborë. Skiatori tjetër ishte i padëmtuar”.

“Transportuar me helikopter në Spitalin Universitar të Grenoble, vdekja e zotit Gaspard Ulliel u deklarua sot pak pas orës 16:00, nga mjeku i reanimacionit të këtij spitali”, thuhej në deklaratë.

Familja e tij konfirmoi vdekjen në një deklaratë të dhënë për agjencinë e lajmeve AFP nga agjenti i tij dhe një hetim për rastin ka nisur.

Ulliel fitoi një çmim ‘Cesar’ – ekuivalentin francez të një ‘Oscar’ – për aktorin më të mirë në vitin 2017 për rolin e tij në “It’s Only the World of the World” në të cilin ai luajti së bashku me Marion Cotillard dhe Lea Seydoux.

Ai kishte marrë tashmë në shtëpi një çmim ‘Cesar’ në vitin 2004 për aktorin më premtues pasi u shfaq në dramën e Luftës së Parë Botërore, “A Very Long Engagement” së bashku me Audrey Tautou.

Ulliel, i cili ka një djalë pesë-vjeçar me modelen dhe këngëtaren Gaëlle Piétri, luajti rolin e Yves Saint Laurent në një film biografik të vitit 2014.

Shërbimi i policisë malore që shërben në vendin e aksidentit tha se ka organizuar pesë ose gjashtë shpëtime në ditë, në ditët e fundit pasi bora është forcuar.

Në rajonin fqinj Haute-Savoie, një vajzë pesëvjeçare vdiq të shtunën kur një skiator u përplas me të.

Burrit iu dorëzuan akuza paraprake për vrasje, sipas prokurorit të Haute-Savoie, i cili përmendi shpejtësinë e tepërt si arsyen e mundshme të aksidentit.

Homazhe për të ndjerin u bënë në rrjetet sociale nga fansat e tronditur, politikanë dhe të famshëm në mbarë botën.

Kryeministri francez Jean Castex shkroi një status në Twitter ku thoshte: “Gaspard Ulliel u rrit me kinemanë dhe kinemaja u rrit me të. Ata e donin njëri-tjetrin marrëzisht”.

Drejtori i festivalit të filmit në Kanë, Thierry Fremaux tha: “Gaspard i përkiste këtij brezi të ri aktorësh që po bënin kinemanë franceze të së nesërmes”.

“Ai ishte po aq i shkëlqyer dhe i talentuar. Ai dha shumë dhe ne do ta kujtojmë gjithmonë”.

Një zëdhënës i Disney-t tha gjithashtu për Variety: “Jemi thellësisht të pikëlluar kur mësuam për vdekjen tragjike të mikut dhe kolegut tonë Gaspard Ulliel”.

Ministrja franceze e kulturës Roselyne Bachelot shtoi: “Një aktor kaq i shkëlqyer që u korr nga drapëri i vdekjes në kulmin e karrierës së tij”.

“Për gati 20 vjet, ai ishte i pranishëm në jetën tonë me performanca madhështore”, shtoi ministrja.

Pierre Niney, i cili gjithashtu luajti rolin e Yves Saint Laurent në një film rival që fitoi çmimin ‘Cesar’, tha se ishte ‘zemërthyer’ nga lajmi.

Ulliel lindi pak jashtë Parisit më 25 nëntor 1984, nga një baba producent dhe nënë stiliste.

Ai ishte vetëm 11 vjeç kur filloi të punonte në ekran pasi një shoqe e nënës së tij i sugjeroi t’i bashkohej agjencisë së saj të aktrimit.

Roli i tij i parë madhor erdhi në vitin 2002 kur luajti së bashku me Charlotte Rampling në “Summer Things”, rol për të cilin ai fitoi çmimin “Aktori më premtues” në çmimet Lumieres dhe u nominua për një ‘Cesar’.

Aksidenti ngjalli kujtime kur i madhi i Formula 1, Michael Schumacher goditi kokën në një aksident me ski në vitin 2013 në vendpushimin francez të skive të Meribel, rreth 30 milje nga vendi ku Ulliel po bënte ski.

Të dy u trajtuan në Spitalin Universitar të Grenoble.

Përndryshe, ‘trailer’-i i parë për serialin e ardhshëm “Moon Knight” u publikua të martën, me protagonistë Oscar Isaac dhe Ethan Hawke në serial.

Seriali do të debutojë në platformën e transmetimit ‘Disney Plus’ më 30 mars.

Ulliel luan rolin e Anton Mogart, i njohur gjithashtu si Midnight Man, në shfaqjen e pritur të Marvel, bazuar në karakterin komik të krijuar nga shkrimtari Doug Moench dhe artisti Don Perlin në vitin 1975. /Telegrafi/

Lajmet e fundit